top of page
IMG_20230113_111315675.jpg

Geologická minulost Čech je nesmírně pestrá. Na této stránce najdete informace o skalním profilu ve Štěchovicích, kde je zachován jeden z nejstarších horninových sledů v Čechách.

Geologie štěchovické oblasti je studována již po staletí, ale v poslední době se díky pokroku analytických metod a nasazení výzkumníků z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Geologického ústavu Akademie věd ČR podařilo rozklíčovat mnohé dosud nezodpovězené otázky. Výledky tohoto několikaletého výzkumu s použitím moderních metod jsou zde přehledně prezentovány.

Vše začalo před více než 600 miliony let...

Štěchovice se nachází na východním okraji takzvané tepelsko-barrandienské geologické oblsti​. Její nejstarší horniny spadají do období Neoproterozoika, neboli starohor (období předcházející prvohorám). Vznikaly v prostředí aktivního kontinentálního okraje, čili na rozhraní tektonických desek, kde se oceánská deska podsouvala pod kontinentální (tento proces se nazývá subdukce). V dnešním světě dochází k subdukci například na západním pobřeží Ameriky, či na východním pobřeží Asie.

 

V tepelsko-barrandienské oblasti máme z tohoto období zachovány horniny sformované v akrečním klínu (blovický akreční komplex), magmatické horniny vulkanického oblouku (davelský vulkanický komplex) a sedimentární (usazené) horniny překrývající tento vulkanický komplex (štěchovická skupina).

Geologická mapa tepelsko-barrandienské oblasti

TBU-prezentace.jpg

Na skalním profilu u Štěchovic

můžeme sledovat postupný přechod ze starších vulkanických (lávy) a vulkanoklastických (usazený vulkanický prach) hornin davelského vulkanického komplexu do mladších sedimentárních hornin Štěchovické skupiny. Tento přechod by se dal rozdělit do 4 částí...

(posuň šipkou níže napravo)

IMG_20200213_111406870.jpg
IMG_20200213_111414499.jpg
bottom of page